Klassieke mosselen uit het pannetje
Van deze schelpjes kun je blijven eten.

kg panklare mosselen
boter
ui, in ringen
flinke winterpeen, schoongemaakt, in schijfjes
grote prei, schoongemaakt, in ringen
knoflookteen, gehakt
bos peterselie, grof gehakt
bos selderie, grof gehakt
laurierblaadjes (ingescheurd, voor meer smaak)
peperkorrels, zwart of wit
dl droge witte wijn
fijn zeezout naar smaak
Stort de mosselen in een bak, verwijder kapotte mosselen en gooi ‘gapers’ weg als die niet na een tik sluiten. Was de mosselen goed in een bak met koud stromend water. Smelt de boter in een lage, wijde pan, voeg de peen t/m de laurier toe en fruit 2-3 min. Begiet de groente met wijn tot deze onderstaat, voeg de peperkorrels en wat zeezout toe en breng op hoog vuur aan de kook. Stort dan de mosselen op de groente, sluit de pan, en breng aan de kook. Schep of schud de mosselen na 2 min om. Schep, als alle mosselen open zijn (in 4-5 min), ze in een warme schaal. Zeef het vocht en laat dit op hoog vuur inkoken. Giet het vocht over de mosselen. Of roer er wat mosterd door en serveer apart, met een knoflook- en ravigottesaus en (warm) stokbrood.
Maak de sausjes zelf: De eerste van half mayonaise en half yoghurt, met witte wijnazijn, een snuf zout en peper en fijngehakte knoflook. De ravigottesaus van royaal, zeer fijngehakte peterselie, bieslook, tijm en kervel, gemengd met 3-4 el mayonaise en 1 el water, 1 el uitgelekte, fijngehakte kappertjes en 1 el afgespoelde, fijngehakte ansjovis.
1. Doe ook 3 (blik)tomaten, bleekselderij en ¼ citroen bij de groente.
2. Vervang wijn door witbier en alle groente door zeekraal.
3. Serveer ze op z’n Italiaans: fruit ui, veel tomaten, majoraan en rode peper in olijfolie. Stoom de mosselen daarboven, haal ze eruit en licht ze uit de schelpen; laat de saus tot de helft inkoken, roer de mosselen erdoor en stort dit alles over hete, beetgare pasta.
4. Of eet ze op z’n Vlaams, met dikke frieten erbij.